A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Philippe Giusiano

Fot. Marek Bebłot

Pianista, zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku. Podczas konkursu dał się poznać jako ulubieniec nie tylko jurorów, ale również prasy i publiczności. Od początku swej kariery związany z twórczością i osobą Fryderyka Chopina. Sukces udziału w konkursie uplasował artystę w gronie najświetniejszych pianistów świata oraz umożliwił występy w największych salach koncertowych jak Carnagie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr w Weronie, La Scala w Mediolanie, Théâtre des Champs-Elysées i Salle Gaveau w Paryżu, Suntory Hall w Tokio i wiele innych. 

Artysta jest regularnie zapraszany przez francuskie festiwale Aix-en-Provence, de La Roque-d'Anthéron, Chaise-Dieu, „Chopin chez George Sand” w La Châtre, Chopin Festival w Bagatelle, La Folle Journée, Berlioz Festival. Występował również w Ravello we Włoszech, podczas Festiwalu Pianistycznego w Ruhr (Niemcy), „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz Antoninie. Philippe Giusiano odbył tournée po Niemczech, Japonii, Austrii, Polsce, Rosji, Włoszech, Portugalii, Maroku, Danii, Litwie, Hiszpanii, Brazylii, Argentynie, Kanadzie i po Bliskim Wschodzie. Występował z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami jak Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Philippe Entremont, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski.

W jubileuszowym roku 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina artysta z ogromnym powodzeniem wykonywał wszystkie dzieła kompozytora na fortepian i orkiestrę, występując we Francji, Hiszpanii, na Bliskim Wschodzie, w Japonii, Polsce i Skandynawii.

Wielkim uznaniem cieszą się nagrania Philippe Giusiano, poświęcone głównie muzyce Fryderyka Chopina oraz Sergiusza Rachmaninowa. Pierwszy album „Chopin. 24 Preludia i Etiudy” zebrał entuzjastyczne recenzje na całym świecie. O drugiej płycie artysty O. Bellamy w „Le Monde de la Musique” pisał: „Ma się wrażenie, że właśnie tak grał Chopin”. Ostatni krążek z 2017 roku, nagrany dla Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, poświęcony został wczesnym dziełom Fryderyka Chopina. Wkrótce ukaże się kolejna płyta, na której pianista wykonuje Koncert Fortepianowy op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Równolegle z karierą artystyczną pianista prowadzi lekcje mistrzowskie w Polsce i Japonii. Od 2008 roku gościnnie wykłada w Heisei Music College w Kumamoto w Japonii.

Philippe Giusiano urodził się w 1973 roku w Marsylii. Naukę gry rozpoczął w rodzinnym mieście w wieku 5 lat. Następnie uczył się w Conservatoire de Région de Marseille w klasie Odile Poisson i Pierra Barbizet oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu u Jacquesa Rouvier. Szkołę tę ukończył w wieku 16 lat. W 1993 roku otrzymał stypendium, które umożliwiło mu studia w Mozarteum w Salzburgu. W czasie studiów zdobył wiele nagród podczas krajowych i międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów.

Philippe Giusiano został odznaczony medalem miasta Marsylii w 2012 roku.

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego