A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Kevin Kenner

Fot. Juho Shim

Pianista, zwycięzca XII Międzynarodowego Konkursu im. Chopina w Warszawie w 1990 roku. W tym samym roku odniósł sukces na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, zdobywając tam Brązowy Medal. Jest laureatem nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych: Terence Judd Award, Vana Cliburna, Giny Bachauer.

Kevin Kenner koncertował ze znakomitymi orkiestrami m.in. z Halle Orchestra, BBC Symphony Orchestra, z Filharmonią Berlińską, polską Filharmonią Narodową, Filharmonią Czeską, brukselską Radiowo-Telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną, japońską NHK Symphony, z orkiestrami amerykańskimi z San Francisco, San Diego, Salt Lake City, Kansas City, New Jersey, Rochester, Baltimore, St. Paul. Jest częstym gościem Festiwalu Muzycznego w Pjongjangu w Korei oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Występował z wybitnymi dyrygentami m.in.: Sir Charlesem Grovesem, Andrew Davisem, Hansem Vonkiem, Stanisławem Skrowaczewskim, Jerzym Maksymiukiem, Kazimierzem Kordem, Jirim Belohlavkiem i Antonim Witem. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Kanadzie, Korei Południowej, Niemczech, Francji Wielkiej Brytanii i Polsce. 

Kevin Kenner wielokrotnie zasiadał w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych w Azji, Europie i w USA. Obecnie jest pedagogiem w Royal College of Music w Londynie, a od 2016 roku wykłada sztukę interpretacji na instrumentach klawiszowych w The University of Miami Frost School of Music.

Pianista chętnie sięga po repertuar kameralny, współpracując z uznanymi kwartetami skrzypcowymi, takimi jak Belcea, Tokio, Endellion, Vogler, Casal oraz Panocha, czy współtworząc duety: z wiolonczelistą Mattem Haimovitzem, a od roku 2011 także ze skrzypaczką Kyung Wha Chung. Specjalne aranżacje utworów Astora Piazzoli, Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha wykonywał wraz z zespołem „Piazzoforte”. Zasłynął także jako wykonawca muzyki na instrumentach historycznych. Podczas koncertu w Cité de la musique w Paryżu prezentował muzykę Fryderyka Chopina na fortepianie Grafa z 1826 roku, koncertował z Fransem Brüggenem i Orkiestrą XVIII Wieku. Założył Ensemble XIX — zespół wykonujący utwory Fryderyka Chopina na instrumentach z czasów kompozytora.

Nagrania płytowe artysty obejmują liczne albumy chopinowskie, w tym wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina recital na fortepianie historycznym, który ukazał się w serii „The Real Chopin”. Album Chopin Resonances” znalazł się na liście 50 najlepszych nagrań chopinowskich wszech czasów magazynu „Gramophone”. W nowej serii Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina „Rezonans” wydana została płyta artysty z utworami Ignacego Jana Paderewskiego.

Kevin Kenner pochodzi z południowej Kalifornii, naukę rozpoczął u Krzysztofa Buzy, następnie uczył się w Polsce u Ludwika Stefańskiego. Studia kontynuował u legendarnego artysty Leona Fleishera w Peabody Conservatory w Baltimore, a zakończył pod kierunkiem Karl-Heinza Kämmerlinga w Hanowerze.

W grudniu 2018 roku artysta uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego