A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Gary Guthman

Fot. A. Strunin

Trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny. Laureat nagrody National Band Award. W latach 80. i 90. współpracował z The Stan Kenton Orchestra, brał udział w produkcjach telewizyjnych, radiowych i filmowych, jak „Celebrity Review", „The Palace", czy „The Tommy Banks Show". Popularnością cieszyły się koncerty z Tomem Jonesem i Paulem Anką emitowane przez kanadyjskie radio w Vancouver. Wraz z CITV Television Studios w Edmonton pracował nad występami z udziałem największych nazwisk światowej sceny, takich jak: Ray Charles, Tom Jones, Dionne Warwick, Neil Sedaka, Tony Bennett, Johnny Mathis i Procol Harum. Do osiągnieć artysty należy współtworzenie ważnych międzynarodowych wydarzeń w Kanadzie – Pacific National Exhibition, Edmonton Klondike Days, Canadian National Exhibition i The Calgary Stamped and Exhibition.

Gary Guthman jest autorem setek kompozycji i aranżacji dla wielu najlepszych orkiestr i filharmonii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in.: The Toronto Symphony, National Arts Centre Orchestra, Winnipeg Symphony, Vancouver Symphony, Edmonton Symphony, Memphis Symphony, Calgary Philharmonic, Portland Symphony, Austin Symphony i New York Pops Orchestra (Carnegie Hall). Występował w kilkudziesięciu renomowanych big-bandach, takich dyrygentów jak Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers, Clark Terry i Doc Severinson, koncertował również z zespołem Bee Gees. Lista artystów, z którymi współpracował, jest bardzo obszerna. Wymienić można kilka nazwisk spośród wielu: Tom Jones, Paul Anka, Dionne Warwick, Aretha Franklin, Johnny Mathis, Burt Bacharach, Tony Bennett, Michel Legrand. Był także kierownikiem muzycznym zespołu Michaela Bublé oraz dyrektorem muzycznym i głównym solistą rewii muzycznej „Forever Swing”. Spektakl otrzymał wiele nagród, a prezentowany był w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

Artysta prowadził działalność pedagogiczną, nauczając na kanadyjskich uczelniach m.in: University of British Columbia, University of Alberta, Red Deer College, Alberta College i Grant MacEwan Community College. Odpowiedzialny był tam nie tylko za klasę trąbki i sekcji dętej, ale uczył także pracy w zespołach, improwizacji jazzowej, orkiestracji i aranżacji.

Po przeprowadzce do Polski wydał w 2011 roku płytę z autorskimi kompozycjami, zatytułowaną „Solar Eclipse” oraz krążek „Mistrz i Małgorzata” (zarejestrowany przez firmę DUX) z utworem napisanym specjalnie dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej. Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia w 2016 roku ukazał się album „Woman In Black”, nad którym Gary Guthman miał przyjemność pracować jako kompozytor i producent.

W ostatnich latach artysta skomponował utwór „Concerto Romantico” na harfę i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie w 2018 roku w Filharmonii Zabrzańskiej), „Kaddish” (prawykonanie w 2018 roku na festiwalu Warszawa Singera), dziewięć utworów jazzowych do poezji Mirona Białoszewskiego, które niedługo zostaną wydane w formie albumu płytowego, jak również musical „List z Warszawy” (wraz z Domanem Nowakowskim jako wykonawcą). Obok pracy kompozytorskiej artysta prowadzi aktywną działalność koncertową — w ciągu ostatnich pięciu lat występował w całej Europie ponad 250 razy.

Gary Guthman urodził się w Portland w stanie Oregon, studiował kompozycję i aranżację na Portland State University, a następnie kontynuował naukę pod okiem takich mistrzów, jak m.in.: Henry Mancini i Don Costa (aranżer Franka Sinatry, Sary Vaughan, Tony’ego Bennetta i Paula Anki).

Został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów.

 

 

 

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego