A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Aleksander Zarzycki

Aleksander Zarzycki,  1895 r. / domena publiczna; źródło: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

 

 

 
 
UTWORY KAMERALNE
UTWORY NA FORTEPIAN

 

(26.02.1834 – 1.11.1895) kompozytor, pianista, pedagog i dyrygent urodzony we Lwowie, zmarły w Warszawie. Po ukończeniu gimnazjum w Samborze wyjechał na studia muzyczne za granicę - początkowo studiował grę na fortepianie pod kierunkiem Rudolfa Viole w Berlinie, następnie kompozycję u Napoléona Henri Rebera w Paryżu.

W 1856, jeszcze w czasie studiów, odbył tournée wraz ze skrzypkiem Nikodemem Biernackim - występowali m.in. w Jassach, Krakowie oraz Poznaniu, zyskując uznanie krytyki i publiczności. 30 marca 1860 miał miejsce paryski debiut Zarzyckiego jako pianisty, podczas którego zagrał Koncert fortepianowy f-moll Adolfa von Henselta, solowe utwory Fryderyka Chopina oraz swoje własne kompozycje. Koncertował w Kolonii, Bonn, Koblencji, Wiesbaden, Lipsku (w sali Gewandhaus), Wiedniu, Anglii, a także w Polsce (Wrocław i Warszawa).

W 1866 zamieszkał na stałe w Warszawie, ograniczył występy, koncentrując się na własnej twórczości. W latach 1871-75 był pierwszym dyrektorem artystycznym nowo założonego Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Będąc na tym stanowisku zorganizował chór mieszany i męski, zainicjował urządzanie koncertów symfonicznych. W 1879, po śmierci Apolinarego Kątskiego, objął funkcję dyrektora Instytutu Muzycznego. Sprawował ją do 1888. Do 1892 był dyrektorem i dyrygentem chóru w Katedrze św. Jana. Jako pianista wystąpił jeszcze w 1894 w ramach koncertów abonamentowych Wrocławskiego Stowarzyszenia Orkiestrowego, a rok później w Warszawie - wykonał wówczas m.in. Koncert fortepianowy Henselta, ten sam, który zagrał podczas swojego debiutu w Paryżu.

 

Źródło biogramu: www.culture.pl, Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, grudzień 2006.

 

 


ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego