A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Koji Shimoda

Fot. archiwum artysty

Krytyk muzyczny, pianista i pedagog. Absolwent Musashino Academia Musicae w rodzinnym Tokio. Ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był stypendystą Rządu Polskiego. Kształcenie pianistyczne odbył u Nobuko Somy, Akiyoshi Ishiguro, Lidii Kozubek, Barbary Hesse-Bukowskiej, Jerzego Sulikowskiego i Tatiany Szebanowej. Koncertuje w Europie i Japonii.

Pasją Kojiego Shimody jest również pedagogika. Przez osiem lat prowadził klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Obecnie naucza oraz wygłasza wykłady dotyczące interpretacji muzyki Fryderyka Chopina na największych uniwersytetach muzycznych w Japonii jak Toho Gakuen School of Music, Soai University, czy Ferris University, jak również podczas kursów muzycznych odbywających się w Mikigakki-Kaiseikan. Pozostaje członkiem Krajowego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu swego ojczystego kraju (PTNA – Piano Teachers’ National Association).

Pianista zasiadał w jury międzynarodowych konkursów: „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie, „Sengawa Piano Audition” w Tokio, „Czerny-Stefańska in Memoriam” w Aomori, gdzie był przewodniczącym jury oraz konkursach organizowanych przez PTNA. Wielu jego studentów jest laureatami międzynarodowych konkursów muzycznych: w Porto (Portugalia), Viotti, Livorno (Włochy), Schnabel, Steinway (Niemcy), San-Sebastian (Hiszpania), im. Dorothy Mackenzie w Nowym Jorku, im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie, czy polskich konkursów im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego w Gdańsku.

Koji Shimoda jest uznanym redaktorem muzycznym, autorem wielu artykułów w najważniejszych japońskich czasopismach branżowych, do których należą „Record Geijutsu”, „Ongaku-no Tomo”, „Musica Nova” i „Chopin”.  Wysoce ceniony jest cykl prowadzony przez pianistę od 2011 roku na łamach „Recording Arts”, zatytułowany „Anatomia arcydzieł fortepianowych wg. Kojiego Shimody”. Do jego dorobku naukowego zaliczają się następujące publikacje: „Wierność historyczna w interpretacjach muzyki Fryderyka Chopina” (Yamaha Music Media, 2010), „Chopin – dzieła wszystkie” (Hanna, 1997), „Słownik ciekawostek konkursowych” (Yamaha Music Media, 2005) oraz „Księga chopinowska” (Ongaku-no Tomo, 2015).

Artysta współpracuje z mediami jako koordynator inicjatyw związanych z muzyką. Jednym z ciekawszych projektów jest serial „Las fortepianów” nadawany przez japońską telewizję NHK, któremu towarzyszy wydawnictwo o tym samym tytule.

W 2019 roku Koji Shimoda został opiekunem wystawy zatytułowanej „Portret Chopina – wizerunki artysty na przestrzeni ostatnich 200 lat”, prezentowanej w Japonii.

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego