A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Andrzej Jasiński

Fot. Zbigniew Sawicz

Pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu. Zapraszany jest do udziału w pracach jury największych konkursów muzycznych m.in. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: Van Cliburna w Fort Worth, Ferruccio Busoniego w Bolzano, Fryderyka Chopina w Warszawie, którego wielokrotnie był jurorem, a w latach 2000 i 2005 – przewodniczącym jury.

W latach 1979-1982 wykładał w Hochschule für Musik w Stuttgarcie, a od 1962 roku jest profesorem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie: „Incontri col Maestro” w Imoli we Włoszech, w Stuttgarcie, Berlinie, Hamburgu, Paryżu, Brukseli, Madrycie, Amsterdamie, Bilbao, Linzu, Grazu, Wiedniu, Château de La Hulpe, Fribourgu, Trecastagni, Fermo, na Majorce, corocznie od 20 lat w Letniej Akademii Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu, a także na innych kontynentach: w Japonii, Ameryce Południowej (Urugwaj, Brazylia, Argentyna), Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych w Instytucie im. Van Cliburna, na Tajwanie, na Bliskim Wschodzie (Izrael). Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów. Jego wychowankami są m.in.: Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski, Beata Bilińska i Stanisław Drzewiecki.

Profesor Jasiński jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Śląskiego Konkursu Pianistycznego, dla uczniów średnich szkół muzycznych, odbywającego się w Zabrzu. Pozostaje wieloletnim członkiem zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2005-2014 był członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Andrzej Jasiński ukończył z wyróżnieniem studia w PWSM w Katowicach w klasie prof. Władysławy Markiewiczówny oraz w Paryżu u prof. Magdy Tagliaferro. W 1960 roku otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W następnym roku wystąpił z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchi'ego. Od tego czasu koncertował w większości krajów europejskich oraz w Urugwaju, Brazylii, USA i Japonii. Występował w duecie z pianistą Józefem Stomplem oraz z kwintetem dętym NOSPR-u. Dla Polskiego Radia wraz z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz z WOSPRiT w Katowicach dokonał wielu nagrań archiwalnych.

W uznaniu osiągnięć artystycznych i pedagogicznych Andrzej Jasiński odznaczony został złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis", Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną statuetką Nike w dziedzinie „Nauka” przyznana przez Kapitułę Konkursu Nagród Allianz w 2003 roku oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go także śląską nagrodą im. Juliusza Ligonia oraz im. Karola Miarki. Zaszczytny tytuł doktora honoris causa przyznały pianiście Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mykoły Łysenki (2015), Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (2007) oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2006).

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego