A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Jarosław Drzewiecki – przewodniczący jury

Fot. Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury

Pianista, pedagog, organizator życia muzycznego. Jest laureatem wielu nagród na prestiżowych konkursach m. in. Feruccio Busoniego w Bolzano, UNISA w Pretorii (nagroda Estelle Zwick), Grand Prix Concorso Pianistico Internazionale w Marsali (Sycylia) oraz Grand Prix i czterech nagród specjalnych podczas Concurso Internacional de Musica w Porto. Koncertował w Europie, Kanadzie, USA, Japonii. Wraz z orkiestrami odbył tournée po Rosji, Portugalii, Holandii i RPA. Występował podczas festiwali muzycznych w Yokohamie, Lizbonie, Porto, Gaming-Kartause, Wiedniu, Kapsztadzie, Amsterdamie oraz w Antoninie, Słupsku, Dusznikach-Zdroju, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy.

Jarosław Drzewiecki wielokrotnie brał udział w pracach jury konkursów muzycznych, jako przewodniczący Międzynarodowego Konkursu im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach (2005-2013), im. Miłosza Magina w Łodzi, Muzyki Polskiej i Ukraińskiej im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku oraz International Baltic Chopin Competition w Narwie (2001-2004). Był również członkiem jury Konkursu Pianistycznego w Kirowogradzie, w Gomiel (Białoruś), w Moskwie (2012-2014), we Lwowie, podczas Lysenko Music Competition w Kijowie i Concurso Internacional de Musica da Cidade do Porto (1999-2001).

Bogaty jest dorobek fonograficzny pianisty. Wśród 11 płyt CD i SACD znajdują się nagrania muzyki Karola Szymanowskiego (Polskie Nagrania), komplet 27 „Etiud” F. Chopina, które jako pierwszy polski pianista utrwalił na SACD, 18 „Polonezów” F. Chopina dla Pony Canyon Inc., okrzyknięte płytą miesiąca w Japonii. Nagranie „Wariacji na temat Paganiniego” W. Lutosławskiego (DUX) z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej pod batutą J. Salwarowskiego, otrzymało w 2002 roku nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk”. Kolejną nominację do tej statuetki przyniosła artyście w 2006 roku płyta pt. „Mozart for 3-2-1 pianos” (Polskie Nagrania), zarejestrowana wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją M. Zilma. W 2008 roku Jarosław Drzewiecki utrwalił dla niemieckiej firmy fonograficznej Blüthner Classic album zatytułowany „Bach-Concertos for 4-3-2-1 pianos”. W przedsięwzięciu tym udział wzięli wybitni artyści jak Tatiana Shebanova, Andrzej Jasiński, Stanisław Drzewiecki oraz Concerto Avenna pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Artysta jest twórcą wielu specjalnych inicjatyw kulturalnych jak Wawer Music Festival w Warszawie, Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie, International Master Competition for Music Teachers. Przewodniczy Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury organizującej Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” w Sanoku.

Jarosław Drzewiecki ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, w latach 1986-88 był asystentem-stażystą prof. Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 1998 roku piastuje stanowisko profesora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, jak również prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, w Kijowie, Lwowie, Dniepropietrowsku, Moskwie, Narwie i Porto. Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mykoły Łysenki we Lwowie nadała artyście doktorat honoris causa (2013 r.), a prezydent Estonii uhonorował Jarosława Drzewieckiego najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcom – Orderem Białej Gwiazdy. W 2018 roku pianista został laureatem nagrody im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu oraz otrzymał medal i tytuł „Przyjaciel Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Pasją artysty jest brydż i jazda figurowa na lodzie. W 1974 roku został Mistrzem Polski w jeździe figurowej na lodzie w klasyfikacji solistów.

 

 

 

 

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego